Nowe rozwiązania firmy Sun Chemical na targach Fespa 2018
12 cze 2018 13:26

Wraz z rozwojem segmentów takich jak cyfrowy druk wielkoformatowy, zadrukowywanie tekstyliów czy szeroko rozumiane zastosowanie technik poligraficznych w produkcji przemysłowej oraz z uwagi na wciąż duże znaczenie sitodruku, targi Fespa z roku na rok stają się coraz ważniejsze dla firmy Sun Chemical. Ten globalny producent materiałów eksploatacyjnych (m.in. farb i atramentów) posiada bowiem w swojej, coraz bogatszej ofercie rozwiązania dla każdego z tych rynków. Z nowościami dedykowanymi każdemu z nich można było zapoznać się, odwiedzając stoisko firmy podczas tegorocznej edycji targów Fespa, jakie odbywały się w Berlinie w dniach 15-18 maja. Z myślą o partnerach biznesowych Sun Chemical z naszego kraju, był na nich obecny Krzysztof Ostrowski – menedżer produktu w polskim oddziale Sun Chemical.

„Światowy rynek zastosowań farb, atramentów, powłok, klejów i innych rozwiązań produkowanych przez Sun Chemical stale się zmienia i ewoluuje, a my razem z nim – mówi. – Doskonale widać było to na tegorocznych targach Fespa, które w naturalny sposób przyciągają coraz szersze grono wystawców i zwiedzających, z jednej strony związanych z usługami poligraficznymi, z drugiej – z produkcją przemysłową różnego rodzaju. Coraz silniej swoją obecność zaznacza na nich choćby branża tekstylna – oczywiście w kontekście maszyn, materiałów i podłoży jej dedykowanych. To samo dotyczy aplikacji przemysłowych, jak np. elektronika drukowana. Stąd niezwykle różnorodna i bogata ekspozycja Sun Chemical, która – dla większej przejrzystości – została podzielona na cztery segmenty: Graphics, Digital Textiles, Industrial oraz Partnerships & Technology. W każdym z nich pokazaliśmy wiele ciekawych produktów i rozwiązań, skierowanych do odbiorców końcowych, ale też do naszych partnerów handlowych – dystrybutorów i resellerów”.

Z myślą o tych ostatnich w ramach stoiska powstała część Partnerships & Technology, gdzie prezentowane były najnowsze rozwiązania nie tylko w zakresie produktów, jakie pojawiły się w portfolio Sun Chemical, ale też współpracy biznesowej – zarówno w skali globalnej jak i lokalnej. „Na targach większość spotkań odbyliśmy z naszymi dystrybutorami, poprzez których docieramy z ofertą do końcowych użytkowników – mówi Krzysztof Ostrowski. – Tym bardziej cieszymy się, że odwiedzili nas wszyscy kluczowi partnerzy handlowi posiadający w swoim portfolio rozwiązania Sun Chemical dla segmentów druku cyfrowego i zadrukowywania tekstyliów. Mieliśmy też szereg ciekawych spotkań z firmami zainteresowanymi wprowadzeniem do swojej oferty naszych farb sitodrukowych. Polska sieć sprzedażowa Sun Chemical stale się rozwija, dzięki czemu docieramy do firm poligraficznych, reklamowych i przemysłowych z każdego zakątka kraju”.

W zakresie rozwiązań do zastosowań graficznych firma prezentowała nowy atrament Streamline UML, przeznaczony do ploterów wielkoformatowych Mutoh. „Urządzenie tej firmy pracowało na naszym stoisku przez wszystkie dni targowe, zadrukowując różne podłoża giętkie, rzecz jasna z udziałem naszego nowego atramentu. Jego receptura została pod względem kolorystycznym dostosowana do popularnej wśród użytkowników tych maszyn serii Mutoh USM CMYK, dzięki czemu nie odbiegają one od atramentów oryginalnych. Co więcej, posiadają proekologiczny certyfikat Greenguard Gold, umożliwiający ich wykorzystanie do aplikacji wewnętrznych. Nasze nowe atramenty, przeznaczone do maszyn Mutoh, cechują też wysoka jakość reprodukcji i niski poziom emitowanego zapachu. Są one zatem bardzo atrakcyjną alternatywą dla posiadaczy urządzeń tej marki”.

„Innowacją, która z pewnością spotka się z przychylnym przyjęciem rynku, jest też workowy system zasilania ploterów w atrament, bazujący na rozwiązaniu MBIS – kontynuuje Krzysztof Ostrowski. – Atrament jest dozowany z hermetycznie zamkniętych worków, dzięki czemu nie ma kontaktu z powietrzem. Co więcej, w systemie wdrażanym przez Sun Chemical będzie on odgazowywany przed wlaniem do worka. Wszystko to sprawia, że skład atramentu pozostaje nienaruszony w czasie przechowywania i eksploatacji, wpływając na zachowanie jego najwyższych parametrów jakościowych. System workowy ogranicza również ryzyko ewentualnego zanieczyszczenia układu drukującego, eliminuje kontakt operatora z atramentem, a ponadto – zajmuje mało miejsca z uwagi na umieszczenie dozowników za ploterem, w pozycji pionowej. To czyni go efektywnym, prostym w użyciu i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem”. 

Inną ważną nowością targową, na którą zwraca uwagę Krzysztof Ostrowski, były nowe atramenty, umożliwiające zadrukowywanie materiałów tekstylnych, np. bawełnianych, przeznaczone do bazujących na głowicach Ricoh Gen 5 ploterów Mimaki TS500 (atrament Sonata DTR500) oraz do urządzeń wykorzystujących głowice Epson DX 6-7-TFP (atrament Sonata DTE). Ten drugi jest dostosowany zarówno do druku transferowego, jak też do bezpośredniego nanoszenia na podłoże tekstylne.

Z myślą o zadruku tekstyliów firma promowała też inne rozwiązania ze swojej oferty: serię czterech atramentów SunTex (do ploterów wyposażonych w głowice Epson i Ricoh), a także SunTex Encore – innowacyjne atramenty pigmentowe, do których wyprodukowania wykorzystano specjalne chemikalia poliestrowe. Te ostatnie były wykorzystywane podczas produkcji „na żywo”, realizowanej na stoisku Sun Chemical przez wszystkie dni targów.

Ostatnia strefa stoiska – Industrial – była dedykowana szeroko rozumianym zastosowaniom przemysłowym. „Tu nasza oferta jest również stale wzbogacana – kontynuuje Krzysztof Ostrowski – o specjalistyczne materiały eksploatacyjne i dedykowane rozwiązania. Na targach Fespa w specjalnej gablocie można było zobaczyć przykłady wykorzystania farb SunTronic przy elektronice drukowanej. Promowaliśmy też niedawno wprowadzone do naszej oferty innowacyjne rozwiązania SunMotion, stanowiące alternatywę dla powszechnie stosowanych backlitów czy displejów LCD. Zwiedzający mieli też możliwość zapoznania się z odpornymi na wysokie temperatury i wilgotność farbami SunHytek oraz z produktami z serii SunCarte, dedykowanymi produkcji kart plastikowych. Nasza ekspozycja uwzględniała też rozwiązania do produkcji tzw. opakowań inteligentnych – Touchcode”.

Jak przekonuje Krzysztof Ostrowski, portfolio zaprezentowane przez Sun Chemical na berlińskich targach odzwierciedla nie tylko potencjał firmy jako dostawcy wszechstronnych, innowacyjnych rozwiązań dla różnych obszarów rynkowych, ale też zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie: „Jeszcze dekadę temu Fespa była kojarzona niemal wyłącznie z drukiem sitodrukowym i zdobywającym coraz większą popularność – cyfrowym wielkoformatowym. Obecnie coraz więcej miejsca zajmują tu tekstylia, dekorowanie wnętrz czy właśnie zastosowania przemysłowe. Cieszymy się, że jako globalny producent, możemy zaoferować firmom działającym w każdym z tych segmentów specjalistyczne rozwiązania, stymulujące i rozwijające ich biznes”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical