Nano-spinner z drukarki 3D
1 gru 2017 11:37

Za jedną z najpopularniejszych obecnie zabawek można z pewnością uznać spinner. Hand Fidget Spinner to zabawka, która okazała się prawdziwym hitem 2017 roku. Pochodzący z USA gadżet składa się z czterech łożysk połączonych wytrzymałym plastikiem lub metalem. Wprowadzony w ruch obrotowy potrafi się długo kręcić, a gdy go podrzucimy, będzie dosyć długo opadać. Chcąc wykorzystać obecną fascynację naukowcy z Centrum Naukowego Nanophase Materials Sciences w Oak Ridge National Laboratory (Stany Zjednoczone) zbudowali najmniejszy na świecie nano-spinner. Ta drobna zabawka ma tylko 100 mikronów, ale naukowcy mają nadzieję, że wzbudzi zainteresowanie młodych ludzi.

Spinner został zbudowany za pomocą drukarki Nanoscribe 3D, która jest zwykle używana do produkcji obiektów naukowych takich jak urządzenia mikroprzepływowe i mikrochemiczne. Maszyna Nanoscribe to laserowa maszyna litograficzna, która wykorzystuje laser konwergentny o wysokiej intensywności bliskiej podczerwieni do polimeryzacji utwardzanej promieniami UV. Laser jest kierowany przez maszynę i może tworzyć niezwykle precyzyjne projekty dowolnej geometrii w skali mikroskopowej.

Pierwszym krokiem do stworzenia maleńkiego spinnera było zbudowanie pliku w programie CAD. Gdy plik był gotowy, został pocięty na plasterki, aby umożliwić warstwowe tworzenie obiektu. Finalna produkcja odbywała się w przestrzeni całkowicie wolnej od pyłu – w  przeciwnym razie zanieczyszczenia mogłyby zakłócać konstrukcję produktu końcowego. Pozornie kurz może wydawać się nieistotny, jednak w przypadku tak małej skali wydruku pokój wypełniony kurzem byłby odpowiednikiem próby wykonania druku 3D podczas obrzucania obiektu kamieniami.

Do powstania nano-zabawki wystarczyła jedna kropla ciekłego materiału dodana do kawałka podpory silikonowej, a następnie załadowana do maszyny Nanoscribe. Laser maszyny warstwa po warstwie przekształcił płyn w ciało stałe; następnie usunięto cały silikon i starannie spłukano nadmiar płynu. Ponieważ obiekt jest mniejszy niż szerokość ludzkiego włosa, manipulowanie nim palcami nie wchodzi w rachubę, więc aby się nim bawić, umieszczono go pod mikroskopem optycznym i na nim wdmuchano sprężone powietrze.

Oczywiście produkcja zabawek nie należy do podstawowych zajęć centrum naukowego, a wykorzystane tu rozwiązania służą do zaawansowanej technologicznie produkcji kanałów mikroprzepływowych, czujników, fotoczujników, czyli bardzo małych urządzeń przeznaczonych do celów naukowych. Naukowcy mają nadzieję, że stworzenie najmniejszego na świecie spinnera może pomóc młodym ludziom w poważnym zainteresowaniu się nanotechnologią, a także przybliży im specyfikę pracy badawczej i rozwojowej centrum naukowego.

Przygotowano na podstawie informacji 3D Print.com