Druk przemysłowy na elementach płaskich i cylindrycznych
21 lut 2017 08:45

Marketing produktów rozpędza się coraz bardziej. Dziś producent chce nie tylko  zapakować produkt, lecz potrzebuje go lepiej – czytaj: atrakcyjniej - zareklamować. W zasadzie od kiedy pojawiła się taka możliwość, droga jest już wyznaczona. Najpierw uczynią to prekursorzy, ale zaraz potem wszyscy, gdyż inaczej produkt będzie wyglądał biednie. Zatem druk przemysłowy ma przed sobą olbrzymi rynek.

Początkowo naklejano etykiety samoprzylepne, które zdają egzamin w przypadku produktów jednorazowych, lecz jeżeli mamy produkt, którego używamy wielokrotnie, a czasami nawet przez lata, to etykieta nie jest dobrym rozwiązaniem. Potrzebujemy czegoś trwałego, nieblaknącego i nie odklejającego się.

Dotychczas wykonywano taki nadruk za pomocą - lepszych lub gorszych -  tamponiarek lub sita. Jednakże technologia ta może się rozwijać tylko w sposób analogowy, przez zwiększenie liczby głowic robiących stemple na produkcie lub zwiększenie liczby tamponiarek. Przy dużych ilościach produktów jest to bardzo niewydajna metoda produkcji nadruku, czasochłonna i wymagająca personelu do obsługi rosnącej liczby maszyn.

Zatem przejście na druk cyfrowy, z głowicami inkjetowymi, daje niezwykłe przyspieszenie produkcji druku, przy jednoczesnym spadku jego kosztu.  Jedynym mankamentem jest dość istotny koszt samej maszyny. Jednakże przy wielkich nakładach typu kapsle do butelek PET, liczonych w setkach milionów sztuk, cena ta nie stanowi prawdziwego ograniczenia. Przy masowym druku przemysłowym na obiektach cylindrycznych (np. butelkach, termosach, opakowaniach) czy też płaskich (np. pojemnikach plastikowych i blaszanych, tackach, naczyniach, butelkach płaskich, gadżetach itd.) wszystkim zależy najbardziej na koszcie jednostkowym nadruku. Dokładnie chodzi o to, aby koszt ten był jak najmniejszy, za to termin wykonania bardzo krótki. To właśnie maszyny te zapewniają.

Czas i koszt jednostkowy stanowią klucz do druku przemysłowego. Im czas wykonania krótszy, tym bardziej technologia ta znajduje zastosowanie w produkcji masowej. Dla produkcji przemysłowej druk cyfrowy to zupełnie nowe możliwości reklamy. Obecnie trudno nawet przewidzieć, gdzie jeszcze znajdzie zastosowanie? Już dziś personalizuje się każdy przedmiot.

Jesteśmy na początku drogi rozwoju tego typu drukarek, zatem to, co dzisiaj możemy wykonać, będzie się z każdym dniem zmieniało. Cyfrowe drukowanie przyspiesza i staje się już niezwykle dokładne, tak więc maszyny tego typu będą mogły w pełni zastąpić analogowe techniki drukowania bez utraty jakości. To samo, co stało się z fotografią analogową, czeka również druk analogowy. Wszystko, co może być cyfrowe – będzie cyfrowe. A my, jako dystrybutorzy i producenci takiego sprzętu, musimy tylko zadbać, aby dotrzeć ze swoją ofertą do każdej branży.

Opracowano na podstawie informacji firmy HKM.