Cyfrowa ekspansja w druku funkcjonalnym
1 wrz 2016 12:39

Kiedy procesy cyfrowe są wdrażane zgodnie z wymaganiami produkcji przemysłowej, korzysta na tym całe spektrum istniejących i nowo powstających przedsiębiorstw. Transformacje technologii analogowych i rozwój wypierających je technik cyfrowych stają się nie lada wyzwaniem dla producentów. Zmiany implikują konieczność  wdrażania nowych metod pracy, a także samego sposobu myślenia o logistyce czy zarządzaniu łańcuchem dostaw.

W ciągu ostatniej dekady rola druku ewoluowała od zwykłego dostarczania wyniku masowej produkcji do kreatywnej personalizacji. Innowacje w technologii, krótsza droga od pulpitu do gotowego produktu i wyższa specjalizacja prowadzą do wytwarzania bardziej urozmaiconych towarów, które są nie tylko estetyczne, ale także przynoszą praktyczne korzyści klientom końcowym. Towary różnią się od siebie zależnie od użytych komponentów, właścicieli marek i odbiorców komercyjnych, których indywidualne wymagania stale rosną i którzy nie chcą być ograniczeni przez standardowe produkty wytwarzane na skalę przemysłową.

To właśnie za sprawą rewolucji w druku przemysłowym firma EFI stała się jednym z głównych sponsorów tegorocznej edycji targów InPrint, umacniając tym samym pozycję branżowego specjalisty w stosowaniu technologii cyfrowych. Przestrzeń dla druku funkcjonalnego rozwija się szybko,  produkcja atramentowa odgrywa coraz ważniejszą rolę w wytwarzaniu elementów, które dawniej były ograniczone specyfiką metod analogowych.

Za zachodzącymi obecnie zmianami stoi wiele czynników; najważniejsze z nich są nierozerwalnie związane z rosnącymi wymaganiami ze strony odbiorców. Klienci oczekują druku na żądanie, skrócenia czasu realizacji zamówienia, zmniejszenia ilości odpadów i pozytywnego wpływu na środowisko. Aby temu sprostać, konieczne okazało się wprowadzenie radykalnych zmian w zarządzaniu produkcją – począwszy od sposobu przyjmowania zamówień, informatyzacji procesów, poprzez zmiany technologii wytwarzania, aż po kwestie związane z magazynowaniem, zapasami i logistyką dostaw.

Przez lata druk atramentowy był przypisany do małych, maksymalnie średniej wielkości nakładów. Teraz, kiedy technologia cyfrowa staje się coraz bardziej zaawansowana i niezawodna, możliwa do osiągnięcia jest wyższa prędkość produkcyjna, a przepustowość maszyn dorównuje produkcji analogowej. Przykładowo oferowana przez EFI drukarka Cretaprint stosowana do zadruku płytek ceramicznych może być używana 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w ciągłej produkcji. Umożliwia to produkowanie wysokich nakładów bez kompromisów jakościowych. Technologia atramentowa staje się coraz bardziej wszechstronna i elastyczna, znajdując tym samym zastosowanie w masowej produkcji przemysłowej i pokonując ograniczenia charakterystyczne dla produkcji analogowej. 

Druk cyfrowy niesie ze sobą korzyści wynikające ze stosowania metod lean manufacturing, które w warunkach przemysłowych, przy intensywnym obłożeniu maszyn, stają się coraz ważniejsze. Eliminacja czynnika ludzkiego upraszcza proces produkcji i wytwarzania elementów drukowanych, co prowadzi do większej automatyzacji oraz bardziej efektywnego przepływu pracy z mniejszą liczbą punktów dotykowych i etapów, które wcześniej wymagały ręcznej interwencji.

Z punktu widzenia EFI druk przemysłowy wykracza poza granice bycia częścią linii produkcyjnej lub dostawcą elementów dekoracyjnych, niezwiązanych z sednem produktu. Połączenie maszyn drukujących atramentowo z infrastrukturą informatyczną oraz systemami workflow przyspieszyło przejście z druku analogowego na cyfrowe procesy produkcyjne w wielu dziedzinach. EFI kładzie duży nacisk na wspieranie klientów na drodze do ich rynkowego sukcesu w segmentach przemysłowych. Produkcja ceramiki i tekstyliów to dwa główne obszary, w których firma dostarcza zaawansowane rozwiązania, wykorzystujące wszechstronność druku atramentowego. Seria drukarek EFI Cretaprint pomogła zrewolucjonizować produkcję płytek, umożliwiając produkowanie niskich wolumenów i dostosowanie łańcucha dostaw.

Podobnie rodzina drukarek EFI Reggiani, przeznaczonych do tekstylnych produkcji cyfrowych, wspiera globalne trendy w personalizowanym wystroju i ultrawydajnym, szybkim projektowaniu mody, skracając do kilku dni czas od projektu do udostępnienia gotowego produktu na półce. Nowe technologie, takie jak ostatnio zakupiony  OptiTex 3D, wprowadzają oszczędność czasu i automatyzują procesy wytwórcze w wymagającym świecie mody, wzornictwa i tkanin.

Przykłady pokazują, jak cyfrowa technologia wpływa na rozwój różnych gałęzi przemysłu, nadążając za światowymi trendami. W przypadku metod analogowych nie było to możliwe z racji wysokich wolumenów i standaryzacji zamówień – a przestrzeń na elastyczne dostosowanie produkcji do zmiennych potrzeb rynku nie istniała. W praktyce często mieliśmy do czynienia z nieuchronnym gromadzeniem nadmiernych zapasów, co prowadziło do przecen pełnowartościowych, lecz zalegających w magazynie towarów.

Inwestycje technologiczne EFI w technologie druku wielkoformatowego pomogły firmie wejść w segment produkcji przemysłowej. Łącząc dotychczasową wiedzę o wydajności i wszechstronności druku inkjetowego, zespoły badań i rozwoju EFI pomagają klientom wchodzić na nowe rynki. W szczególności firma koncentruje się na obiecującym rynku opakowań z tektury falistej - segmencie przemysłu opakowaniowego, w którym produkcja cyfrowa nie jest wykorzystywana na szeroką skalę.

Podobnie wprowadzenie na rynek termicznych atramentów oferowanych przez EFI daje możliwość obniżenia kosztów druku wielkoformatowego, co w konsekwencji pozwala zaspokajać potrzeby funkcjonalne i dekoracyjne zgłaszane przez klientów. Jest to innowacyjna technologia wykorzystywana bardzo szeroko: poczynając od tradycyjnej grafiki użytkowej aż po produkcję części samochodowych i elementów okrętów.

Możliwości druku przemysłowego nadal rosną, a producenci muszą być gotowi do sprostania wymaganiom rynku często w stosunkowo krótkim czasie. Jednym z kluczowych rozważań na temat druku funkcjonalnego jest zmiana rodzaju klientów końcowych, którzy pochodzą z różnych sektorów i branż rynku. Każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania, które nie mogą być uogólniane, a potrzeby generalizowane. Inne są oczekiwania co do tekstyliów, wystroju wnętrz, znakowania komponentów dla celów identyfikacyjnych, pakowania i etykietowania czy produkcji ceramiki. Przykłady branż, w których technologia cyfrowa dynamicznie rośnie, obejmują: motoryzację,  artykuły gospodarstwa domowego, wyroby elektroniczne i elektryczne, a także wiele przedmiotów codziennego użytku, które są wykorzystywane zarówno w środowiskach komercyjnych, jak i domowych.

Opracowano na podstawie informacji InPrint